• تور بالی
  • تور بالی

کاربر عزیز،
به وبسایت تور بالی بهار و تابستان 99 | تور بالی اندونزی | رزرو هتل های بالی خوش آمدید

زبان مردم بالی-بخش اول

بالی بواسطه حضور اقوام مختلف دارای بیش از 200 زبان محلی است که با احتساب لهجه های گوناگون، رقم آن به 583 می رسد. شمار افراد متکلم به هر یک از این زبان ها در بالی اندونزی از حدود 40 هزار نفر ( زبانهای محلی ) شروع شده وتا ارقامی بیش از50 میلیون نفر نیز (زبان جاوه ای) می رسد. بیشتر این زبان ها، درخانواده زبانهای "آسترونزیایی" قرار دارند ، که خود شامل حدود 500 زبان مختلف، در سه گروه اندونزیایی، پولینزیایی و ملانزیایی ( و به اعتقاد برخی میکرونزیایی به عنوان گروه چهارم این خانواده زبانی) می باشد.

زبان مردم بالی
زبان مردم بالی


معروف ترین زبانهای رایج در اندونزی و به خصوص جزیره بالی عبارت است: آچه ای، بتکی، سوندایی، جاوه ای، ساساکی، تتوم (در تیمور شرقی)، دایاکی، میناهاسایی، توراجایی، بوگینی، هالماهرایی، آمبونی، چرامی و ایریانی که در تورهای بالی به مردم یاد داده می شود.

زبان مردم بالی
زبان مردم بالی

در قرون گذشته، زبان ملایو در سراسر مجمع الجزایر اندونزی و شبه جزیره مالزی رواج داشته و به عنوان زبان رایج درتجارت، سیاست و مذهب، بیش از هر زبان دیگری مورد استفاده بوده است. آثار قدیمی زیادی از قرون 17 تا 19 میلادی وجود دارد که به این زبان تألیف شده اند. این زبان همچنین سرچشمه دو زبان کنونی رایج در مالزی ( به نام زبان ملایو و اندونزی ، موسوم به زبان اندونزیایی ) است، که به لحاظ زبان شناختی تفاوت زیادی با هم ندارند و تفکیک آنها بیشتر معلول ملاحظات سیاسی، یعنی قرارداد سال 1824 میان هلند و انگلستان در تهدید حوزه فرهنگی بالی بوده است.

زبان مردم بالی
زبان مردم بالی

با این حال زبان اندونزیایی درطول زمان ،تأثیراتی را زا زبانهای دیگر پذیرفته و برخی از واژه ها و حتی قواعدی دستوری آنها را جذب کرده است. برای مثال می توان از زبان سانسکریت ( تا قرن 13 میلادی) و سپس زبان عربی ( از قرن 14 میلادی به بعد و در دوره گسترش اسلام)، نام برد.

تماس با چینی ها نیز تأثیرات اندکی بر زبان محاوره اندونزیایی بر جای نهاده و علاوه برآن، گردشگری و تور بالی نیز باعث شده که بسیاری از کلمات زبان های هندی، فارسی، اردو، تامیلی، در اثرتماس و ارتباط با شبه قاره هند وارد زبان اندونزیایی شده است. تعداد واژه های فارسی رایج در زبان اندونزیایی به حدود 200 تا 300 واژه تخمین زده می شود که بعضاً مطابق با تلفظ و  معنای اصلیشان هنوز به کار می روند ( مثل پهلوان، ناخدا، گندم، انگور و ...) و بسیاری از آنها دچار تغییراتی درنحوه تلفظ و یا معنایشان شده اند.موضوعات مرتبط

معرفی تورهای بالی ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic